بسم الله الرحمن الرحیم
جمله ای بین بعضی ها رایجه که به شخص دروغگو میگویند: دروغ که کنتور نمی اندازه هرچه میخواهی دروغ بگو.
من همیشه دنبال یک واقعیت عینی و خارجی بودم تا این ضرب المثل را روی اون پیاده کنم؛ تا اینکه با یوگا آشنا شدم.
در فضای تبلیغی شنیدم که یوگا یک ورزش ذهنی بدنی است که تاثیراتی مثل تمرکز فکر، آرامش، تناسب اندام، درمان بیماری، زیبائی و. دارد.
 با یک دنیا امید و آرزو وارد یوگا شدم تا به همه ی این اثرات برسم، ولی کم کم دیدم دارم نتیجه ی برعکسی می گیرم.
اینجا بود که یوگا رو متوقف کردم. رفتم سراغ مقالات مرور سیستماتیک، تا به دور از هیاهوی تبلیغات اثرات یوگا را بشناسم.
ولی
دیدم زهی خیال باطل.
مقالات مرور سیستماتیک تاثیرات مثبتی که برای یوگا در مقالات طرفدار یوگا بیان شده است را نا معتبر و غیر علمی می داند.
حتی ژورنال مطالعات روانپزشکی آمریکا، با انتشار نتایج یک مرور سیستماتیک تاثیر یوگا را در درمان افسردگی دارای اشکال روانشناختی می داند. همچنین تحقیقات مشابه دیگر تاثیر یوگا را در درمان بیش فعالی، بی خوابی، فشار خون بالا، صرع و رماتیسم غیر قابل قبول اعلام کرده اند.
گفتم خب! مشکلی نیست، حداقل با یوگا وزنم را کم می کنم؛ ولی باز دیدم که طبق شاخص MET، میزان سوخت و ساز بدن در یوگا در حد دیدن تلویزیون و تایپ کردن است.
تازه کمی که بیشتر تحقیق کردم ملاحظه کردم که در مقاله ای جنجالی در مجله ی نیویورک تایمز با عنوان ؛چگونه یوگا بدن شما را خراب میکند؛ اینطور آمده است که پرتوجوی یوگا در معرض خطرات جدی جسمی، نظیر اختلال در خون رسانی به مغز، از کارافتادگی بخش هایی از بدن، سکته، آسیب در مهره ی گردن و قرار دارد.1
و اینجا بود که به تاثیر تبلیغ  در واژگون کردن حقایق پی بردم. با خودم گفتم، اگر در این مدتی که یوگا انجام می دادم، خوابیده بودم هم سوخت و ساز بیشتری داشتم و هم اینقدر به بدنم آسیب وارد نکرده بودم.

1.Thomas A. Swain and Gerald McGwin, Yoga-Related Injuries in the United States From 2001 to 2014,” Orthopaedic Journal of Sports Medicine 4, no. 11 (November 16, 2016), doi:10.1177/2325967116671703.

یوگا از تبلیغ تا تحقیق (شماره 2)

یوگا از تبلیغ تا تحقیق (شماره 1)

یوگا از تبلیغ تا تحقیق (شماره 4)

یوگا از تبلیغ تا تحقیق (شماره 3)

یوگا از تبلیغ تا تحقیق (شماره 5)

یوگا از تبلیغ تا تحقیق (شماره 6)

یوگا از تبلیغ تا تحقیق (شماره 9)

یوگا ,  ,یک ,ی ,کم ,درمان ,    ,یوگا در ,که یوگا ,یوگا را ,است که

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

وبلاگ مهران ریکی پونی کوچولو انسانی . اژدهای علم و دانش آموزش درسی و کمک آموزشی مرجع طرح جابر وبلاگ دیانا رستمی زبانکده مهرگان پیشوا مزایده ها مطالب روزو سرگرمی